Filuteria

społeczny projekt internetowy (ze sklepem oferującym możliwość wymiany sztuki za sztukę) / cykl prac: fotografie, kalendarze, biżuteria, ubrania

Filuteria to pomysł chwili (ale powiedzmy mocno rozciągniętej w czasie). Filuteria to pomysł na przeciwstawienie się stereotypom kobiecości, stereotypom sztuki. To „grzebanie” w zakamarkach intymności, szukanie dowodów  na indywidualność człowieka, na to że ta indywidualności oryginalność jest realną wartością, a konwenanse , normy społeczne i wszelkie „wypada-nie-wypada” to bzdury. Piszemy w swoim manifeście że chcemy zmuszać ludzi do chwalenia się tym, że żyją-  właśnie zmuszać: wyciągać za nogi i ręce człowieka i pokazywać go: tak to jest człowiek, ze swoimi wadami, zmarszczkami, krwią miesięczną, zniszczonymi dłońmi, z piersiami,  brzuchem, rozstępami,  penisem, fałdkami tłuszczu, uśmiechami, łzami, ze swoimi pasjami, i swoimi traumami, ze swoimi pomysłami i poglądami. Wszystkim.
Filuteria daleka jest od ujednolicania, i zrównywania: przez to daleka od cenzurowania treści, bliska docieraniu do granic poznania swojego własnego człowieczeństwa, kobiecości również- choć nie chcemy być postrzegane monotematycznie. Jesteśmy kobietami, jesteśmy ludźmi, a tojest filuteria!

Filuteria to też miejsce dla sztuki, i dla dzielenia czy współdzielenia się nią: w taki na maksa idealistyczny sposób. Stąd idea wymieniania się na „sztuki”, odejście od typowo komercyjnego spojrzenia: za kasę, i dla kasy. Sztuka jest droga i ekskluzywna, jej wrogiem jest elitarność, i snobistyczne podejście, bardzo ale to bardzo ignoranckie tak naprawdę (naszym zdaniem zabijające oryginalność, bo tworzące tzw. mody na coś, i rozleniwiające twórców). 
Dlatego proponujemy wymianę: jeśli nie masz pieniędzy zaproponuj coś od siebie: idęę, przedmiot, kawałek siebie 🙂 Swoja oryginalność, swoja kobiecość, swoją męskość — kawałek człowieka.
To poza tym , też pomysł dla tych którzy chcą być, i pokazać siebie-twórców młodych, którym ciężko zaistnieć ze swoimi często wartościowymi rzeczami. Wymieniaj się z innymi, poznawaj, inspiruj innych, i daj się zainspirować.

Przykładowe prace:
Święta Urszula (fotografia, pocztówka, wiersz)
Kalendarz menstruacyjny (spersonalizowany kalendarz menstruacyjny generowany na stronie internetowej)
Kolczyki i majtki z kieszonkami na tampony