kuratorki: Urszula Kluz-Knopek, Marta Ostajewska
czas trwania: 13.12.-31.01.2015
miejsce: Galeria Szara, Cieszyn, strefaszarej.pl

artyści: Patrycja Dołowy, Konrad Juściński, Beata Szczepaniak, Diana Lelonek, Marek Kucharski, Ewa Bielańczyk-­Obst, Sławomir Obst, Izabela Liżewska, Krzysztof Marchlak, Justyna Adamczyk, Kamil Wnuk

Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem, grzybem­ pasożytem, atakującym owady, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na ich wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie.

Kluczem prezentacji „… po deszczu” jest z jednej strony niekontrolowany rozrost i namnażanie, z drugiej zaś brutalne wdarcie, obnażenie i zarazem okrucieństwo otaczającego nas świata, natury zrośniętej z kulturą. W przestrzeni galerii stajemy się świadkiem wchłaniania ciała (zarówno ludzkiego, jak i ciała obrazów), przestrzeni przez pasożytnicze byty, który mimo swojej destrukcyjnej funkcji uczestniczą w procesie tworzenia – nowych kontekstów, wartości, form, światów. Obserwujemy deszczowe wykwity, wdarcia się i stapiania ze światem natury, narodziny kolczastych, efemerycznych form, nasiąkania nowymi znaczeniami, nadpisującą funkcję zieleni.

Kolejna, po łódzkiej, odsłona maczużnika, to selekcja prac jedenastu artystów młodego pokolenia, która wniknie w przestrzeń galerii. Poprzez zwielokrotnienie, zainfekowanie, przetworzenie i wtargnięcie – zbuduje nowy świat znaczeń i kontekstów. Odświeży zapas zużytych sensów, jak po deszczu!