czas trwania: 6-9 september 2017
miejsce: Ogrodowa 4, Częstochowa
Flying House of Good Death is a part of the festival Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria

W Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością cieszą się pogrzeby typu „drive-through”. Żałobnicy podjeżdżają do witryny, gdzie wystawione jest ciało zmarłego i bez wychodzenia z samochodu mogą się z nim pożegnać, złożyć wpis w księdze kondolencyjnej, przekazać kwiaty. Tymczasem na wyspie Tana Toraja, gdy małe dzieci umierają (jeszcze przed ząbkowaniem), ich ciała chowa się w wydrążonych dziurach w drzewach kauczukowych. Żywica drzewa kauczukowego wyglądem przypomina mleko, to symbol karmiącej matki natury, przejmującej od tego momentu opiekę nad zmarłym lub zmarłą. Dziecko żywi się mlekiem i dzięki temu może dalej rosnąć, choć już inaczej. Ciało wrasta w drzewo i rośnie razem z nim, a dusza zbliża się do nieba, gdyż tylko dzięki siłom przyrody może tam dotrzeć.

Zapraszam Cię serdecznie do Latającego domu dobrej śmierci, gdzie poznasz te i wiele innych historii dotyczących śmierci i przeżywania żałoby. W dniach 6 – 9 września w godz. 10:00-17:00 Latający dom dobrej śmierci będzie mieścił się przy ulicy Ogrodowej 4 w Częstochowie.

Serdecznie zapraszam starszych i młodszych do podzielenia się przemyśleniami i wyobrażeniami na temat dobrego umierania. Razem spróbujemy zastanowić się nad tym, czego się boimy i jak mogłyby wyglądać ostatnie chwile naszego życia, gdzie, jak i w czyjej obecności chcielibyśmy umierać. Latający dom dobrej śmierci to projekt mający na celu próbę zastanowienia się nad definicją dobrego umierania. Kluczowe jest tutaj rozważenie tego, co kryje się pod pojęciem życia. Czy jest ono świadomym i kreatywnym tworzeniem własnej biografii, a śmierć jest jej częścią? Czy życie to raczej bardzo skomplikowany system procesów życiowych i doświadczeń, a śmierć jawi się jako jego zaprzeczenie?