oficjalne otwarcie: 05.06.2019, godz. 19:00
obrona doktoratu: 11.06.2019
projekt trwa do 12.06.2018

MIEJSCE: Galeria Piekary ul. św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań, CK Zamek, Dziedziniec Różany

„Moja wymarzona śmierć to nagi skok z budynku. Niektórym morze się to wydawać dziwne, ale ja mażę o doświadczeniu swobody ruchu. Poczucia rze nic mnie nie dotyka i nie trzyma*.”

To słowa nastolatka, wychowywanego w czasach, gdy widowiskowa śmierć wylewa się z ekranów przy każdej możliwej okazji, a w tym samym momencie wypierana jest ze świadomości śmierć faktyczna: bliska i naturalna. Możemy traktować tę wypowiedź z pobłażaniem, interpretować jako nierozsądną, sądząc, że młodzieniec nie zdaje sobie do końca sprawy z nieodwracalności śmierci. Czy jednak nasze przeświadczenia aby na pewno są słuszne? Tutaj staram się być bardzo ostrożna. Być może to właśnie w realiach, w których funkcjonują ludzie młodzi, na własnej skórze i od samego początku doświadczający jednocześnie świata fizycznego i wirtualnego (obiecującego nieśmiertelność), znajduje się zalążek propozycji, która mogłaby się stać drogowskazem dla ludzi niegodzących się na zastany model umierania. Więcej, być może odpowiedzi na pytanie „jak umierać?” należy szukać w przyszłości, a nie odwoływać się do doświadczeń naszych przodków?
Na wystawie zaprezentowane zostaną dwa projekty. Pierwszy z nich to Latający Dom Dobrej Śmierci, którego idea opiera się na pytaniu o definicję dobrej śmierci, pojmowanej w wymiarze osobistym konkretnego uczestnika projektu. Drugi, PlayDead.info eksploruje zjawisko nieumieralności, które pojawia się gdzieś na pograniczu strachu przed okolicznościami umierania, znanymi ze świata fizycznego, a życiem poza oznakami upływającego czasu w nowym, wirtualnym ekosystemie.

*wypowiedź jednego z uczestników Latającego Domu Dobrej Śmierci

organizator:
Galeria Piekary
www.galeria-piekary.com.pl, galeria@galeria-piekary.com.pl

partnerzy:
Fundacja 9/11 Art. Space
www.fundacjaartspace.pl, fundacjaartspace@gmail.com

Fundacja Galeria Szara
www.galeriaszara.pl, szara@galeriaszara.pl

Wydarzenie w ramach Poznań Art Week.