W marcu odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Życie Śmierć. Spotkamy się w interdyscyplinarnym gronie, żeby porozmawiać o tematach, które dotyczą nas wszystkich. W ramach konferencji zapraszam Was na swój wykład „Nieumieralność”:

Gdzieś na pograniczu strachu przed okolicznościami umierania znanymi ze świata fizycznego, a życiem poza oznakami upływającego czasu w nowym, wirtualnym ekosystemie pojawia się zjawisko, które nazywam nieumieralnością. Większość z nas doświadcza drugich narodzin w Internecie, każdego dnia poświęcając wiele czasu, by budować swój pomnik, swoje alternatywne życie. Istniejemy wśród maszyn, od których oczekujemy (a może żądamy) ludzkich zachowań (chatboty). Wchodzimy z nimi w kontakty emocjonalne (robot Paro). Tworzymy je na swoje podobieństwo, a zarazem modyfikujemy siebie, zacierając granice pomiędzy tym, co biologiczne a techniczne. Czym jest więc nieumieralność?

Dlaczego tak niechętnie rozmawiamy o śmierci, skoro wszyscy nieuchronnie musimy kiedyś umrzeć? Wielu z nas żyje, jakby śmierci nie było i jakby nigdy nie miała nadejść. Często boimy się nie tylko śmierci, ale też rozmowy o niej. Dla wielu ludzi mówienie o śmierci, zadawanie pytań na jej temat, związane jest z poczuciem lęku i wstydu. Wierzymy, że można inaczej.

Chcemy rozmawiać o umieraniu, śmierci i żałobie w sposób wspierający i spokojny. Jesteśmy przekonani, że tabuizowanie trudnych tematów nie służy naszemu dobrostanowi. Uważamy, że ciekawość związana z tematem śmierci nie jest dziwna, lecz jest wyrazem zdrowej, ludzkiej chęci zrozumienia świata. Wierzymy, że świadomość śmierci jest wartościowa.

Zapraszamy Was do zbliżenia się do tematu skończoności. Przedstawiamy zarówno nowe perspektywy jak i dawną wiedzę i praktyki. Przyglądamy się śmierci oczami lekarzy, terapeutów, naukowców i artystów. Zachęcamy Was do odwagi żeby poszerzyć swój horyzont i wejść w dialog.

Śmierć jest naturalną częścią życia.
Nie ma życia bez śmierci.
Nie ma śmierci bez życia.Porozmawiajmy o tym.

Podczas I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Życie Śmierć będziecie mogli: podnieść swój poziom wiedzy o umieraniu, śmierci i żałobie;
zwiększyć swoją świadomość śmierci jako naturalnej części życia; poznać innych ludzi, którzy szukają otwartego dialogu.

Zapraszamy do tego, aby: spojrzeć na starość i śmierć jak na istotny element porządku świata; oswoić tematy związane z towarzyszeniem tym, którzy odchodzą; przyjrzeć się edukacyjnym potencjałom rytuałów pogrzebowych; poznać nową perspektywę na proces żałoby; przyjrzeć się temu jak pomóc dziecku w pożegnaniu i żałobie;
przybliżyć związek pomiędzy traumą a śmiercią; zastanowić się nad ars bene moriendi we współczesnej medycynie; szukać odpowiedzi na pytanie, czy do śmierci można się przygotować; porozmawiać o śmierci przez pryzmat sztuki; zgłębić temat wsparcia dla osieroconych przez samobójczą śmierć bliskich; umierając z każdym oddechem stać się pełni życia.

Życie każdego z nas bez wyjątku jest wpisane w egzystencjalne ramy narodzin i umierania. Symboliczne przetwarzanie tematu śmierci zawsze miało swoje ważne miejsce w kulturze. Współczesność jest pod tym względem wyjątkowa – biegun narodzin jest kulturowo uwypuklony, oświetlony, przyjęty. Natomiast biegun śmierci pozostaje w cieniu, jest omijany i spychany w nieświadomość i stamtąd domaga się uwagi poprzez sny, przeczucia czy lęki. Rzadko ją uzyskuje.

Jak mówić o śmierci, aby przywrócić ją do życia?
Niech I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Życie Śmierć
będzie dla nas etapem tej drogi.

JUŻ MOŻNA SIĘ ZAPISYWAĆ!
https://www.subscribepage.com/konferencja_zycie_smierc